Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania i największa testerska konferencja. Weź udział - zostań mistrzem!

Piotr Pawluk

Senior IT Professional


Polska

Prezentacja

Wymagania do testów wydajnościowych

Piątek, 9/6/1714:30Atom Club 2

W idealnym świecie tester dostaje wszystko, czego potrzebuje, by przeprowadzić testy, czyli zakres, cel, wymagania, środowisko, itp. W prawdziwym świecie czasem słyszymy tylko: „To jest aplikacja – przetestuj proszę.” No to pytamy: Skąd mamy wiedzieć, jak aplikacja ma działać. Czy są jakieś wymagania, przypadki użycia, cokolwiek? Przy testach funkcjonalnych jest łatwiej – mamy analityka biznesowego, możemy zapytać użytkowników albo zgadywać. Z wymaganiami wydajnościowymi jest trochę trudniej. Jest tu trochę niszowej wiedzy, którą mają testerzy, a analitycy biznesowi – niekoniecznie. W swojej prezentacji podzielę się doświadczeniem, jak tester może pomóc projektom zebrać wymagania wydajnościowe.

Spojrzymy na problem wielowymiarowo: Na liczbę użytkowników, na ilość aktywności wykonanych w danym czasie, na czasy odpowiedzi poszczególnych funkcjonalności, na geograficzne rozproszenie. I na koniec będziemy mieli zestaw wymagań wydajnościowych – które będziemy mogli sprawdzać w naszych testach.

Bio

Starszy specjalista, zajmujący sie testami wydajnościowymi, w jednej z największych na świecie firm farmaceutycznych. Koordynuje działanie polskiej części zespołu GPAT - Global Performance and Automation Testing.

W ostatnich ośmiu latach świadczył usługę "Testy wydajnościowe" w około 60 projektach dotyczących niemal wszystkich obszarów działalności firmy: od "walidowanych" aplikacji nadzorujących bezpieczeństwo leków, poprzez systemy HR, do projektów "agile" prowadzonych na potrzeby działów marketingu.