Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania i największa testerska konferencja. Weź udział - zostań mistrzem!

Karolina Zmitrowicz

SJSI


Polska

Prezentacja

Moderowana dyskusja: Totalna wojna światów. Czy jest możliwa dobra zmiana w IT?

Piątek, 9/6/1714:00Sponsor Lounge

Dawno, dawno temu…

Istniał pewien typowy projekt IT. Jego zespół stanowił kierownik projektu, analityk, programista, tester, projektant… Osoby pełniące poszczególne role odpowiadały za inne zadania, tworzyły inne produkty prac, komunikowały się z określonymi interesariuszami w specyficznych tematach. Każda z tych ról wniosła swój wkład do sukcesu przedsięwzięcia. Wszyscy członkowie zespołu mieli ten sam wspólny cel – dostarczenie wyników projektu zgodnie z założeniami i oczekiwaniami interesariuszy. Można by więc przypuszczać, iż tworzyli doskonale współpracujący, „grający do jednej bramki” zespół ukierunkowany na realizację postawionego celu.

Co jednak przyniosła rzeczywistość?

Konflikty, spory, nieporozumienia. Wojny podjazdowe i potyczki mające na celu udowodnienie na każdym kroku swoich racji. Brak skutecznej komunikacji. Brak koordynacji prac. Niezdrowe ambicje i walkę o władzę. Niechęć do dzielenia się wiedzą z innymi. Szukanie winnych, nie rozwiązania.

Chyba dla każdego biorącego kiedykolwiek udział w projekcie IT powyższe symptomy brzmią znajomo. Brzmią jak typowa rzeczywistość projektowa.

Czy rzeczywiście nie potrafimy stworzyć skutecznego zespołu? Czy tester musi nieustannie walczyć z programistą? Czy analityk musi mieć zawsze rację?

Porozmawiajmy o problemach i ich źródłach, wyzwaniach, dobrych praktykach dotyczących współpracy w zespołach IT. Wymieńmy się doświadczeniami i korzystajmy z lekcji innych.

Zapraszamy na dyskusję moderowaną przez Karolinę Zmitrowicz

Bio

Karolina Zmitrowicz pracuje w branży IT od ponad 10 lat. Posiada międzynarodowe doświadczenie w zakresie analizy biznesowej i inżynierii wymagań, zarządzania jakością i zarządzania projektami. Podczas swojej kariery pełniła różne role, od testera, poprzez analityka i projektanta, po koordynatora projektów, co umożliwiło jej poznanie wielu aspektów realizacji projektów IT i nauczyło postrzegania podejmowanych tematów z różnych punktów widzenia. Praca w międzynarodowych, wielokulturowych zespołach projektowych wykształciła w niej nie tylko umiejętności efektywnego planowania i koordynacji złożonych działań, ale i doskonałe umiejętności interpersonalne. Obecnie pracuje jako niezależny konsultant IT w obszarze biznesu i technologii wspierając organizacje m.in. w planowaniu i realizacji procesów analitycznych oraz czynności zarządzania jakością na przestrzeni całego cyklu życia rozwiązania. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje jako podstawę do rozwoju własnych metod doskonalenia procesów wytwarzania kładąc nacisk przede wszystkim na transparentność, efektywność i spójność procesów z celami biznesowymi przy jednoczesnej elastyczności i uniwersalności zastosowanych rozwiązań. Karolina jest autorką kilkanastu publikacji z obszaru zarządzania jakością, testowania, analizy biznesowej i zarządzania zespołem oraz książek m.in. Inżynieria wymagań w praktyce (PWN 2014). Jest wykładowcą akademickim na WSB w Gdańsku na studiach podyplomowych na kierunku Tester oprogramowania oraz kierownikiem studiów podyplomowych na kierunku Inżynieria wymagań w projektach informatycznych.