Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania i największa testerska konferencja. Weź udział - zostań mistrzem!

Jędrzej Osiński

Senior QA Engineer, Line Manager


Polska

Prezentacja

Analiza ryzyka w Agile - czyli jak zwinnie zarządzać zagrożeniami i efektywnie testować user story

Piątek, 9/6/1715:30Atom Club 2

Analiza ryzyka należy do jednego z podstawowych zadań każdego QA. Z drugiej strony metodologie zwinne charakteryzują się dużą zmiennością, mało szczegółową dokumentacją i niejednokrotnie brakiem dedykowanej fazy na precyzyjną analizę ryzyka. Jak więc monitorować ryzyko i co za tym idzie efektywnie testować user story w projektach zwinnych?

W trakcie prezentacji przypomnimy sobie podstawowe tematy, takie jak różnica między ryzykiem projektowym i produktowym. Przywołamy też koncepcję samego ryzyka jako iloczynu wpływu i prawdopodobieństwa. Na tej bazie opowiemy o tym, jak szacować składowe ryzyka w trakcie spotkań projektowych (np. w trakcie 3 Amigos): omówimy Cynefin - framework pozwalający na klasyfikowanie problemów/zadań w zależności od poziomu ich skomplikowania. Pokażemy jak obserwacje te przełożyć właśnie na wyznaczenie poziomu ryzyka dla konkretnego user story.

Znając już poziom ryzyka wiążącego się z danym zadaniem (user story), możemy sprawniej nim zarządzać. W szczególności możemy powiązać zdefiniowane poziomy ryzyka z różnymi listami DoD (Definition of Done) lub modyfikacjami samego procesu dostarczenia funkcjonalności. Od poziomu ryzyka można również uzależnić reguły pracy z repozytoriami (np. git flow). Tematy te omówimy na przykładach.

Bio

Jędrzej Osiński - praktyk testowania oprogramowania, pracuje jako Senior QA Engineer i Line Manager w Cognifide w Poznaniu. Doświadczenie zdobywał w Polsce i Irlandii. Doktor informatyki, specjalizujący się w sztucznej inteligencji - obecnie wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor kilkunastu publikacji naukowych, współautor dwóch książek (m.in. ""Testowanie w praktyce""), prelegent wielu krajowych i międzynarodowych konferencji. Przez trzy lata, w ramach grantu naukowo-badawczego MNiSW, pracował przy budowie prototypu systemu wsparcia służb mundurowych, opartego o technologie języka naturalnego. Naukowo zafascynowany różnymi obszarami słabej sztucznej inteligencji, zawodowo zajmuje go tematyka BDD, proces i heurystyki testowe. Certyfikowany kierownik oraz analityk testów (ISTQB). Popularyzator nauki; swoimi przemyśleniami w temacie AI, IT, testowania i optymizmu dzieli się również na Twitterze